Zaznacz stronę

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Drodzy Lubuszanie! To do was się tą wieczorową porą zwracam, po to żeby zaanonsować wydarzenia, które w najbliższym czasie, w ten weekend, który przed nami, ale i w kolejne. Będziecie mogli uczestniczyć w uroczystościach, imprezach, które wziąłem pod swój poselski patronat. Ten patronat związany jest również, co oczywiste, z pewną formą wsparcia tych wydarzeń, zarówno poprzez współpracę z organizacjami i stowarzyszeniami, które są ich gospodarzami, jak i pozyskiwanie środków na nie.

Zatem czy bylibyście łaskawi, mieszkańcy powiatu żarskiego, Żar i okolic, przybyć w dniu jutrzejszym i w niedzielę na reaktywację tradycyjnego festiwalu pieśni kresowej Bałakanie – Reaktywacja, które to wydarzenie jest finansowane przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu ˝EtnoPolska˝, edycja 2021? Skutecznie o środki z tego programu zabiegało stowarzyszenie Matecznik Pomocniczości i Dobroci, które wyręczyło tym samym towarzystwo kresowe im. Orląt Lwowskich i pana Józefa Tarniowego z trudu zabiegania o te środki, bo po prostu udało je się pozyskać w oparciu o współpracę z towarzystwem kresowym, współpracę merytoryczną, i podjąć trud reaktywowania festiwalu, który z tytułu pandemii w roku ubiegłym się nie odbył.

Zatem zapraszam was na 2 dni, 18-19 września, w towarzystwie festiwalu wina i miodu organizowanego przez towarzystwo pszczelarskie i towarzystwo upiększania Żar. Zapraszamy na żarski rynek, po to żeby słuchać pieśni kresowych i śpiewać je wspólnie, powracać do wspomnienia kultury kresowej, ale również cieszyć się tym, że my, Lubuszanie, mający swój rodowód zza Buga, ze Wschodu, potrafimy o tym pamiętać.

To wydarzenie żarskie, słuchajcie, ma również jeden element dotyczący tego, że regionaliści spotkają się w sobotę o godz. 17 w centrum kultury, centrum edukacji ustawicznej i zawodowej, po to żeby debatować, jak zarazić młode pokolenie kulturą ludową i kulturą kresową. Regionaliści będą debatować, ale naszymi słuchaczami będzie młodzież, m.in. z towarzystwa sportowego ˝Sokół˝, które przymierza się do przejęcia pałeczki i kontynuowania Wielkiego Bałakania przy porozumieniu z towarzystwem kresowym im. Orląt Lwowskich.

To mówiłem o Żarach, natomiast pozwólcie, że również pochwalę się tym, że pod moim patronatem w Świebodzinie będzie się wiele działo. Mianowicie już w sobotę, czyli też jutro, bodaj o godz. 16… Zaraz, mam karteczkę, ściągę, wobec powyższego, żeby nie wprowadzić was w błąd… Tak jest. O godz. 16 w Świebodzinie odbędzie się tradycyjnie w oparciu o aktywność grup rekonstrukcyjnych odtworzenie ˝Czasu obławy˝, oczywiście w kontekście 17 września, w kontekście II wojny światowej. Dziękuję panu druhowi harcmistrzowi Markowi Wojdanowi, jego środowisku harcerskiemu i grupom rekonstrukcyjnym ze Świebodzina, domowi kultury w Świebodzinie, Wojsku Polskiemu z Międzyrzecza, że tak cudownie udało się nam porozumieć i to wydarzenie przygotować, podobnie jak i wystawę historyczną, która będzie otwierana w domu kultury w poniedziałek o godz. 10. Będziemy otwierać wystawę pokazującą historię: ˝Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa w Świebodzinie. Ofiary i oprawcy˝. Zapraszam was.

Jeszcze przed nami wiele wydarzeń wrześniowych w powiecie krośnieńskim i w Pszczewie również. Spotkajmy się na tych wspólnotowych wydarzeniach pokazujących naszą historię ziemi lubuskiej i kształtujących naszą lubuską tożsamość. Wszystkiego dobrego.

Jacek Kurzępa - Poseł RP IX kadencji

Jacek Kurzępa Poseł RP

 

Profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego, doktor socjologi (w tym socjologii młodzieży i wychowania), autor kilku książek o deprywacji współczesnej młodzieży i sposobach poprawy sytuacji młodych polaków. Prywatnie wielbiciel polskiej natury oraz zatroskany działacz regionu zielonogórskiego. Poseł IX kadencji Sejmu RP.