Zaznacz stronę

Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Jutro w Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej odbędą się uroczystości z okazji święta Straży Granicznej. Zwracam się zatem do pana komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. Straży Granicznej Tomasza Michalskiego, do was, panie i panowie oficerowie, podoficerowie, funkcjonariusze i funkcjonariuszki. Polska jest z was dumna. Ziemia lubuska jest z was dumna. My, krośnianie, jesteśmy z was dumni.

Dziękujemy wam za to poczucie dumy, które wyrasta z waszej bohaterskiej, niezłomnej postawy w trosce o bezpieczeństwo Polski, szczególnie o integralność jej granic. Czas, w jakim przyszło nam wspólnie żyć, wyznacza co rusz nowe, nieprzewidywalne wyzwania, wobec których także wasza formacja, Straż Graniczna, musi skutecznie reagować, sprawnie działać, bezpiecznie się zachowywać.

Od wielu miesięcy byliśmy świadkami prowokacji w wojnie hybrydowej na pograniczu polsko-białoruskim. Padło wtedy wiele krzywdzących słów z ust środowisk politycznych, które i dziś tu są reprezentowane. A przecież Polacy jednomyślnie i spontanicznie zareagowali na wasze działania kaskadą akcji: murem za mundurem. Z mojej inicjatywy rozlały się one także po Ziemi Lubuskiej.

Dziś, w dniu waszego święta, wzmacniamy to wsparcie i wyrażamy respekt wobec waszej odporności na słowa krzywdzące, gesty pełne hipokryzji i wrogości. A przede wszystkim dziękujemy za waszą dzielność w polu, czyli realną konfrontację z zagrożeniami na pasie granicznym i w interiorze kraju. Wiecie najlepiej, jak ciężko było. Wiedzą o tym wasi najbliżsi, którzy zarówno wtedy, jak i teraz w zgiełku wojny rosyjsko-ukraińskiej muszą wytrwać w nadziei, że wrócicie zdrowi i cali.

Dziękując wam za waszą służbę i waszym bliskim za ich codzienne dodawanie wam otuchy i mówienie słów wsparcia, pozostaje zadać sobie pytanie: Jak wyglądałoby bezpieczeństwo Polski, gdyby wasza sprawność była mniejsza? Jak wiele zmieniłoby się, gdyby prowokacja białoruska się udała? Wasza dzielność wtedy i teraz pozwala nam, Polkom i Polakom, mieć poczucie, że jesteśmy dobrze strzeżeni, że granic naszych nikt i nic nie może pozaprawnie przekraczać.

Panie Komendancie! Sądzę, że to także twoja duma – dowodzenie formacją, która tak pięknie zapisuje karty historii Straży Granicznej. (Dzwonek) Gratuluję ci tego i doceniam wysoką klasę oficerskich, dowódczych umiejętności. (Oklaski)

Jacek Kurzępa - Poseł RP IX kadencji

Jacek Kurzępa Poseł RP

 

Profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego, doktor socjologi (w tym socjologii młodzieży i wychowania), autor kilku książek o deprywacji współczesnej młodzieży i sposobach poprawy sytuacji młodych polaków. Prywatnie wielbiciel polskiej natury oraz zatroskany działacz regionu zielonogórskiego. Poseł IX kadencji Sejmu RP.