Zaznacz stronę

  Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Polskie Dzieci Wojny! Dzisiaj odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Środowisk Dzieci Wojny. To, szanowni państwo, nasze babcie i dziadkowie, najstarsi z nas, ostatni świadkowie II wojny światowej.

    Przybyli tu po to, żeby po raz kolejny poprosić Sejm Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, żeby był łaskaw uchwalić Święto Polskich Dzieci Wojny. Święto, które bardziej miałoby wspomnieć gehennę okupacyjną dziewcząt i chłopców, małoletnich, nieletnich, którzy w okrutny sposób zostali doświadczeni przez nazizm niemiecki, ale również i sowiecki.

    Zatem dziękuję za wasze dzisiejsze przybycie. Wielu z was to są staryki, ludzie w sile wieku, 70 parę, 80 lat. I trudziliście się po to, żeby przybyć do Sejmu i ponownie poprosić o swoje święto. Dziękuję ogólnopolskiemu stowarzyszeniu środowisk polskich Dzieci Wojny i tobie, prezesie Augustynie Wiernicki. Dziękuję ostatnim ocalałym dzieciom z obozu koncentracyjnego na ul. Przemysłowej w Łodzi, że zechcieliście tutaj być, bo sprawa jest o tyle ważna, o ile pamięć o waszym cierpieniu nie może być zapomniana, że wasz ból nie może iść na marne. Dlatego też mam nadzieję, że Sejm jeszcze na przednówku w komisjach sejmowych przeproceduje stosowną uchwałę i niebawem święto zostanie proklamowane. (Oklaski)

Jacek Kurzępa - Poseł RP IX kadencji

Jacek Kurzępa Poseł RP

 

Profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego, doktor habilitowany, socjologi młodzieży, autor wielu programów dotyczących profilaktyki i wychowania. Autor kilku książek o deprywacja współczesnej młodzieży i sposobach poprawy sytuacji młodych polaków. Wielbiciel polskiej natury oraz niestrudzony ambasador Ziemi Lubuskiej. Poseł VIII i IX kadencji Sejmu RP.