Zaznacz stronę

Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! 10 maja br. obchodziliśmy w Gorzowie niebywałą okoliczność – 40-lecie powstania Ruchu Młodzieży Niezależnej.

Ruch Młodzieży Niezależnej powstał w roku 1983 w miejsce Młodzieżowego Ruchu Oporu, który z momentem wybuchu stanu wojennego podjął działania, i młodzi gorzowianie, młodzi Lubuszanie wyrazili swój sprzeciw wobec totalitarnego państwa czarnej wrony.

Chciałbym wam, bohaterowie tamtych czasów, podziękować za świadectwo miłości ojczyzny, za to wszystko, co podówczas, mając po 15, 17 czy 18 lat, próbowaliście dla niej zrobić i skutecznie o to walczyliście. Losy wasze były przeróżne jak losy kogoś, kto wyraża swój sprzeciw wobec totalitarnego państwa.

Czasami biografie powykręcane, biografie niedokończone, biografie niespełnione, ale chyba bardziej satysfakcjonujące jest to, że w Gorzowie 10 czerwca spotkaliśmy się w gronie tych, którzy w dalszym ciągu żywią niebywałą miłość do naszej wspólnej ojczyzny. Nasza młodość przeminęła, natomiast nasza admiracja wobec Polski nie.

Dajecie fenomenalny przykład, jak się pięknie, cudownie zestarzeć, stawać się coraz bardziej dojrzałym. Jednocześnie stajecie się wzorotwórczy dla młodego pokolenia Polaków. Wam o coś chodziło: o Polskę, wolną i niezależną. Ona taką się stała również dzięki wam. Dziękuję bardzo.

Jacek Kurzępa - Poseł RP IX kadencji

Jacek Kurzępa Poseł RP

 

Profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego, doktor habilitowany, socjologi młodzieży, autor wielu programów dotyczących profilaktyki i wychowania. Autor kilku książek o deprywacja współczesnej młodzieży i sposobach poprawy sytuacji młodych polaków. Wielbiciel polskiej natury oraz niestrudzony ambasador Ziemi Lubuskiej. Poseł VIII i IX kadencji Sejmu RP.