Zaznacz stronę

Witajcie drodzy Lubuszanie. Niedawno na zamku w Krośnie Odrzańskim zawaliła się jedna ze ścian – zewnętrzna ściana skrzydła wschodniego, która od wielu lat była tzw. trwałą ruiną.

Gruzowisko po zawalonej ścianie zamku zostało odpowiednio zabezpieczone, ale pozostaje pytanie:

co dalej z najstarszym reliktem Piastów Śląskich na ziemiach zachodnich?

Jakie są plany w kwestii jego rewitalizacji?

Na to pytanie jest odpowiedź w środkach jakie zostały na ten cel przeznaczone i w tym materiale pokazane czeki jakie wręczyłem burmistrzowi na odbudowę zamku. 

Zamek „nasz” zbudowano najprawdopodobniej na początku XIII w. w czasach księcia Henryka Brodatego, W XVI w. przebudowano go w stylu renesansowym – skrzydło południowe (krużganki), pierwotnie otoczony fosą, w okresie nowożytnym także umocnieniami bastionowymi. Zamek uległ spaleniu podczas II wojny światowej i od tego czasu znajduje się w stanie częściowej ruiny trwałej.

Jacek Kurzępa - Poseł RP IX kadencji

Jacek Kurzępa Poseł RP

 

Profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego, doktor socjologi (w tym socjologii młodzieży i wychowania), autor kilku książek o deprywacji współczesnej młodzieży i sposobach poprawy sytuacji młodych polaków. Prywatnie wielbiciel polskiej natury oraz zatroskany działacz regionu zielonogórskiego. Poseł IX kadencji Sejmu RP.