Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Lubuszanie! To z wami chciałbym przez chwilę poradować się faktem, że Polski Ład szczodrze obdarował również ziemię lubuską.
Tak się składa, że w ostatnich dniach wielu z was w rozmowie ze mną cytuje pewną rymowankę: od morza aż do Tatr rządzi dzisiaj Polski Ład. (Oklaski)
Wobec powyższego chciałbym na samym początku podziękować kolegom i koleżankom parlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości w osobach prezesa okręgu Marka Asta, pana wojewody Władysława Dajczaka, pani europosłanki Elżbiety Rafalskiej, pani poseł Elżbiety Płonki, posła Jurka Materny, że razem, wspólnie, w soczystym dialogu gospodarskim, rozważaliśmy listę rekomendacyjną dla Polskiego Ładu i owocem tej debaty wspólnotowej wszystkich parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości było to, że doprowadziliśmy do sytuacji, w której 677 mln trafiło na ziemię lubuską. Każdy z nas, taka jest natura parlamentarzysty, stroi się w piórka sprawcy tego wydarzenia, ale to przecież jest działanie zespołowe. (Oklaski)
I za tę pracę zespołową każdej z was i każdemu z was, koledzy i koleżanki posłowie i posłanki, dziękuję.
Oczywiście warto powiedzieć o spektakularności programu Polski Ład, który na ziemi lubuskiej odnotowany jest m.in. takimi propozycjami wsparcia finansowego jak to, co się wydarzyło w powiecie krośnieńskim. Szpital powiatu krośnieńskiego otrzymał… 3950 tys.?(Poseł Anna Ewa Cicholska: Tysięcy.)
Dobra. To są takie cyfry, że w naturalnym budżecie domowym nie ogarniam tego.
…na tomograf komputerowy. Pięćdziesiąt parę tysięcy mieszkańców tego powiatu dzisiaj może się radować, że nie będą musieli ani do Gorzowa, ani do Zielonej Góry się tarabanić, po prostu u siebie, w swoim szpitalu, będą mogli się diagnozować.
W ramach tych pieniędzy jest 46 mln na powiat krośnieński, gdzie np. jedna z gmin, gmina Maszewo, absolutnie nie rządzona przez polityków Prawa i Sprawiedliwości, dostaje 7600 tys. i załatwia tym samym wszystkie swoje potrzeby w zakresie inwestycji drogowych. I ku chwale ojczyzny, i ku chwale tego samorządu. (Oklaski) Po prostu tak jest.
Następna rzecz, słuchajcie, tutaj mam dużą satysfakcję, bo lubię takie klimaty. Jest na ziemi lubuskiej gmina Otyń, gdzie lokalne władze obmyśliły sobie dokonanie remontu dawnego dworca kolejowego i stworzenie tam gminnego centrum kultury, które będzie bardzo nowoczesne, multimedialne itd. Tam się wiele cudownych rzeczy w zakresie kultury już dzieje. I oto ta gmina dostaje pieniądze na to, żeby ten gminny ośrodek kultury… Trzeba konkretami operować, niech znajdę to na liście – 6373 tys. Sprawa niebywale ważnej rangi. To znaczy, że kultura wysokiej jakości będzie również mogła w dobrej rzeczywistości infrastrukturalnej realizować się w gminie Otyń.
Jeszcze inna rzecz. Gmina Brzeźnica, zarządzana przez polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego. Z panem wójtem po wielokroć rozmawialiśmy o bardzo ważnej rzeczy, jaką jest budowa centrum kultury górali bukowińskich. Przecież wiecie doskonale, że Lubuszanie to przybysze z wielu regionów Polski.
Tego typu podział, nie tylko na drogi, nie tylko na kanalizację, na kwestie sanitarne, ale na szkoły, na ośrodki kultury, na potrzeby wyższego rzędu, to jest piękny wachlarz oferty Polskiego Ładu dla ziemi lubuskiej i całej Polski. To są dobre nowiny. Wszystkiego dobrego. (Oklaski)
(Głos z sali: Brawo!)
Jacek Kurzępa Poseł RP
Profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego, doktor socjologi (w tym socjologii młodzieży i wychowania), autor kilku książek o deprywacji współczesnej młodzieży i sposobach poprawy sytuacji młodych polaków. Prywatnie wielbiciel polskiej natury oraz zatroskany działacz regionu zielonogórskiego. Poseł IX kadencji Sejmu RP.